logo - Biofarma Sasovilustracni foto - Biofarma Sasov
E-shop biofarmy
 
 
biofarma.czVýzkum, články, publikace › Aktuální informace k provozu, výrobě a prodeji biopotravin na Biofarmě Sasov
Na Sasově se čuníci mají jako v žitě     

Aktuální informace k provozu, výrobě a prodeji biopotravin na Biofarmě Sasov

Vážení přátelé, příznivci a zákazníci,

dovolte, abychom Vás informovali o aktuálním vývoji na naší farmě a zejména o situaci s výrobou a prodejem našich produktů.

Události posledních let a zejména posledních měsíců jistě nikoho nenechaly klidným a všichni jsou více nebo méně touto situací ovlivněni. To se samozřejmě týká i nás na biofarmě. Sice dál děláme, jak nejlépe umíme svou práci, ale už na nás dopadají důsledky covidové pandemie a v posledních měsících i nepříznivý vývoj ekonomiky, způsobený válkou na Ukrajině.

Dlouho jsme se snažili odolávat a když po začátku letošního roku začalo první kolo živelného zdražování, tak jsme se k všeobecné "panice" nepřipojili a nepromítali jsme bez rozmyslu ihned veškeré zvýšené náklady do cen. Bohužel nyní je ale již situace odlišná. Během roku nám náklady narostly extrémně. Především na krmení prasat, ale i na energie, materiál a další výdaje spojené s chovem zvířat a s výrobou našeho bio vepřového a hovězího masa, masných výrobků a uzenin.

Nejdramatičtější situace je v našem chovu černostrakatých přeštických prasat. Do července jsme měli k dispozici obilí ze sklizně 2021, ale nyní již 4 měsíce krmíme výrazně dražšími krmivy, takže v současnosti zde máme minimálně o 60% vyšší náklady než v loňském roce. Pokud máme biochov přeštíků na Sasově udržet, tak musíme nezbytně zvýšené náklady do koncových cen masa a výrobků promítnout. Velice dlouho jsme se k tomuto kroku odhodlávali. Víme, že ani situace většiny z vás není jednoduchá. Uvědomujeme si, že zvýšení cen může vést ke snížení objemu prodaných biopotravin a v takovém případě budeme muset pravděpodobně i zmenšit základní stádo prasat. Myslíme si ale, že stále bude lepší, když jich budeme chovat méně než žádná. Tím, že stádo prasat budeme postupně zmenšovat, budeme tak mít nyní i přirozeně více kusů na porážku. Pokud by nám začala prasata ve stáji přerůstat, tak by se nám prodělek ještě více zvyšoval...

K 7.11.2022 tedy došlo k přecenění vepřového masa. Rozhodli jsme se, že po přechodnou dobu zvýhodníme prodej Vepřových půlek - jako "Masopustní akce" (a to ať již vcelku nebo na objednávku rozbourané a příp. i zavakuované) a také jsme pro vás připravili novinku - cenově zvýhodněná "Rodinná balení vepřového masa" (ve variantách malá a velká).

Abychom zachovali sortiment, objem a tím i efektivitu výroby všech masných výrobků a uzenin (na které jste zvyklí), tak u nich ceny na nějaký čas upravujeme jen minimálně (k přecenění došlo v 45. týdnu). Podobně i u vyzrálého hovězího masa bude zvýšení průměrně jen o cca 10%, jelikož u pastevně chovaného skotu není nárůst cen krmiv a nákladů tak vysoký (k přecenění aktuálně dostupných partií došlo v 46. týdnu).

Biochov přeštíků je na naší farmě stěžejní a unikátní a chod celé farmy je s ním velice provázaný. Během 30 let, co prasata chováme, jsme společně s Vámi překonali již mnoho krizí. Stejně jako kdysi, i nyní věříme, že se nám s Vaší pomocí, podporou a pochopením podaří přeštíky na Biofarmě Sasov udržet.

Děkujeme za pochopení.

S úctou,

Josef Sklenář a kolektiv Biofarmy Sasov

V Jihlavě dne 5.11.2022Petr Lemberk - pyramidy (podzim 2013)

zvětšit << předchozí další >>

Stany s přeštíky - Petr Lemberk srpen 2012

zvětšit << předchozí další >>

 
 
© 2009; Biofarma Sasov - Josef Sklenář, Sasov 2, 58601, Jihlava, info@biofarma.cz
webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect