logo - Biofarma Sasovilustracni foto - Biofarma Sasov
E-shop biofarmy
 
 
biofarma.czVýzkum, články, publikace › Farmáři vyšlechtili prvního ekologického PET PSA
Vraťme se ke starému, bude to pokrok... J.W.Goethe     

Farmáři vyšlechtili prvního ekologického PET PSA

Farma Sasov u Jihlavy nevynikla pouze tím, že se její bio uherák stal bio potravinou loňského roku.
V rámci ekologického chovu se totiž na sklonku léta tamním chovatelům podařilo v rámci pilotního projektu s názvem PET PES vyšlechtit prvního psa na světě, který je schopen ve vymezeném okruhu najít, zlikvidovat a posléze i sám recyklovat použité PET lahve.
Prvním PET PSEM na světě (neplést s PÉTÉPÉ) se stal dvouletý německý ovčák - čtverák slyšící na jméno Brix, jehož majitelem není nikdo jiný než majitel farmy Josef Sklenář. Ten již v raném dětství odhalil zvláštní zálibu svého psa v mazlení se (angl. PETting) s umělohmotnými lahvemi. "Těm dával Brix jednoznačně přednost nejen před kostmi, ale dokonce i bio uherákem a bio šunkou, která zůstávala netknuta v nerezové misce," vzpomíná farmář.
I když se zpočátku nad nestandardním chováním psa někteří obyvatelé farmy pozastavovali, dnes už si na bezstarostné odhazování použitých lahví po areálu zvykli a pochvalují si, jak "tomu pejskovi, panečku, šmakuje." Přesný údaj o tom, kolik kusů (nebo tun) PET lahví dokáže PET PES Brix denně zlikvidovat, však jeho majitel sám nezná. "Je toho řádově hafo," utrousil pouze záhadně svérázný farmář.
Od jedné ze zaměstnankyň, která si ale z nepochopitelných důvodů nepřála být jmenována, se nám přesto podařilo zjistit, že ke statku sváží několikrát týdně v nočních hodinách kontejnery naplněné PET lahvemi dokonce Služby města Jihlavy. "Ano, to je pravda, PET PES nám sní celý Horní Kosov," potvrzuje mluvčí SMJ Martin Málek. Zároveň ale prozradil, že PET PES má zatím ještě drobné "mouchy", které se budou muset časem tzv. vychytat. "Žere totiž pouze zelené," dodal mluvčí.

Datum: 23.09.2005
Autor: -js
Zdroj: Jihlavské listy
Rubrika: ZábavaBrix

zvětšit << předchozí další >>

 
 
© 2009; Biofarma Sasov - Josef Sklenář, Sasov 2, 58601, Jihlava, info@biofarma.cz
webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect