logo - Biofarma Sasovilustracni foto - Biofarma Sasov
E-shop biofarmy
 
 
biofarma.czVýzkum, články, publikace › Na masnou výrobnu se složili i vegetariáni
Jsme přesvědčeni, že kvalita života našich zvířat se odráží i do kvality jejich produktů     

Na masnou výrobnu se složili i vegetariáni

Jihlava - Biofarma Sasov o víkendu otevřela svá vrata veřejnosti. Ta se mohla podívat, jak se zvířata na farmě chovají, a ochutnat její produkty.

Jezdíme sem pro maso až z Olomouce, víte? Tam u nás je taky jedna taková farma, ale když jsem viděl, jak tam ty zvířata chovají… To tady je to proti tomu pro ty prasata ráj. Vyprávěl v sobotu Karel Vrákotný při Biozemědělském dnu na Biofarmě Sasov, která se nachází v místní části Jihlavy.

Vrákotný projel s manželkou a vnukem půlku republiky proto, aby se na takzvaném dni otevřených vrat místní biofarmy přesvědčil, jestli se zde mají pašíci skutečně jako prasata v žitě. A při té příležitosti doplnil i vlastní zásobu biohovězího a biovepřového.

Než mu jeho paní zakázala mluvit s novináři, stihl mi ještě prozradit, že se s vnukem na farmě chystají i na jablka. Ty si příchozí mohli natrhat v jablečném sadu, který zároveň slouží jako výběh pro prasata. „Jsou tak trochu jako pejsci. Když tam vkročíte, tak se k vám hned zvědavě pohrnou. Na lidi jsou zvyklí a mají rádi pozornost," popisoval manažer biofarmy v Sasově Jiří Pykal.

Pohladit si čuníka

O tom se mohl přesvědčit skutečně kdokoliv z příchozích. Od těch se čuníci ve výbězích nechali i pohladit. „Pro prasata je nejdůležitější, aby měla prostor na rytí. To je pro ně ten nejzákladnější instinkt. I ta divoká v přírodě si velkou část potravy obstarávají rytím," uvedl Pykal.

Biofarma Sasov proto čuníky v teplejších měsících chová ve výbězích, kde mohou rýt, jak je libo. Před chladem a nečasem se prasata mohou schovat za balíky slámy, pod plátěný přístřešek nebo do dřevěných pyramid.

„Pyramidy jsou určené pro rodící prasnice. Ty si je zaberou a potom v nich pobývají se selaty, dokud trošku nepovyrostou," vysvětlil Pykal. Na zimu se prasata přesouvají do stájí, kde ale stále mají dostatek prostoru a výběh. Kromě prasat biofarma chová také krávy. Ty si zase užívají život ve volné přírodě na pastvinách. Plemenitba u všech zvířat probíhá přirozenou cestou.

Biofarma Sasov má svá vlastní jatka a samotnou porážku se snaží udělat pro zvířata co nejméně stresující. Proto také zvířata nikam nepřeváží. „Den předtím, než jdou na porážku, umístí se do jateční stáje, aby si na místo zvykla. Zvířata nesmí vidět zabíjení žádného dalšího a ani krev, proto jsou od sebe oddělena zástěnou. Snažíme se, aby nebyla vystresovaná, proto jsou vyloučeny i elektrické poháněče, řev a spěch," popisuje Pykal.

Na jatkách farmáři maso rovnou i zpracují a zabalí. Hovězí maso nechávají dlouhodobě zrát ve speciálních chladicích boxech, aby bylo vhodné i na steaky. Klobásy, tlačenka, párky, škvarky, paštiky, sádlo. To všechno mohou zákazníci na biofarmě nakoupit. Někteří ale za výrobky platit nemusí. „Malou masnou výrobnu včetně vybavení, jako je například mlýnek na maso, míchačka a narážečka, jsme zafinancovali díky donátorům. To jsou naši zákazníci, kteří se zapojili do společného projektu s tím, že když přispějí na výstavbu a zařízení, mohou si svůj vklad postupně odebírat v mastných výrobcích a uzeninách," vysvětlil Pykal a dodal, že mezi donátory bylo dokonce i několik vegetariánů.

Pěstují i zeleninu

Nad tím, jak si vegetariáni svůj kapitál vyberou, se ale manažer jen pousmál. „Oceňují naši péči o pohodu zvířat a projekt v duchu komunitou podporovaného zemědělství. Svůj vklad si mohou vybrat třeba v bramborách, česneku a zelenině. Jinak jsme ve výrobcích již splatili více než polovinu dluhu," dodal Pykal.

Kromě živočišné výroby má biofarma i rostlinou. Mezi její produkty patří například pohanka, brambory či česnek, ale i krmení pro čuníky. Půdu farma hnojí pouze slamnatým hnojem.

Na dni otevřených vrat si příchozí kromě zmíněného mohli zakoupit i produkty jiných malých zemědělců. Bio-kozí sýry a mléko, produkty z technického konopí, jako například čaj, olej či konopné sádlo, ale i konopné pivo a domácí limonády. To všechno bylo k dostání na pultech stánků místních zemědělců. Návštěvnici mohli také ochutnat dršťkovou polévku, která nedávno získala titul Biopotravina roku 2015 v kategorii živočišných produktů.

Kromě toho se zde děti mohly povozit na koních, které farma také chová. „Nejvíce mi chutnalo kozí mléko. A taky se mi moc líbila ta malá prasátka. Byla taková roztomilá," pověděl šestiletý Matěj Dušek, který se na biozemědělský den v Sasově přijel podívat.

Bylina jako každá jiná

Součástí dne otevřených vrat na Biofarmě Sasov byla i přednáška o konopí Hany Gabrielové. Ta technické konopí, které farma pěstuje, sklízí, suší a dále ho zpracovává.

Jejím cílem bylo příchozím ukázat, na co je konopí dobré a jak ho lze využít. „Například semínka jsou velice zdravá, protože obsahují omega mastné kyseliny. Dají se použít třeba do studených salátů. Dělá se z nich ale i olej či máslo," vysvětlovala Gabrielová. Z konopí se vyrábí také pivo a čaj, sušenky a čipsy. Ze stonků se může dělat třeba oblečení, tašky ale i izolace.

Technické konopí neobsahuje THC, což je látka, která ovlivňuje lidské vnímání. „Přitom ale v sobě má všechny ostatní látky, které jsou velice přínosné. Hrozně se kolem toho nadělá, protože pro hodně lidí je i technické konopí marihuana. Přitom je to ale bylina jako každá jiná," uvedla Gabrielová.

Ivana Holzbauerová

Zdroj: http://jihlavsky.denik.cz/zpravy_region/na-masnou-vyrobnu-se-slozili-i-vegetariani-20150929.html

Článek na stránkách Deníku



Den otevřených vrat 2015

Autor: Deník/Ivana Holzbauerová
Příchozí si mohli na dni otevřených vrat Biofarmy Sasov natrhat i jablka ve starém jablečném sadě, který jinak patří čuníkům. Prasátka mají na Sasově prostorné výběhy. Schovat se mohou do pyramid. Fidorka. Tak se jmenuje prase, které dostal majitel biofarmy v Sasově jako mazlíčka. Na dni otevřených vrat proto u jejího výběhu stál nápis prase na mazlení. Majitel biofarmy se poté po statku prošel s Fidorkou na vodítku. Pašíky na místní biofarmě si mohli příchozí i pohladit Součástí dne otevřených dveří byla i prohlídka sušárny konopí a povídání o jeho využití. Z technického konopí se dělají různé materiály na tašky, oblečení i izolaci.
zvětšit << předchozí další >>
Příchozí si mohli na dni otevřených vrat Biofarmy Sasov natrhat i jablka ve starém jablečném sadě, který jinak patří čuníkům.
Příchozí si mohli na dni otevřených vrat Biofarmy Sasov natrhat i jablka ve starém jablečném sadě, který jinak patří čuníkům.

 
 
© 2009; Biofarma Sasov - Josef Sklenář, Sasov 2, 58601, Jihlava, info@biofarma.cz
webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect