logo - Biofarma Sasovilustracni foto - Biofarma Sasov
E-shop biofarmy
 
 
...nejen... vlastní biochov, vlastní jatka, vlastní přístup ke kvalitě     

O konopí v ČT

Ekologický zemědělec Josef Sklenář ze Sasova u Jihlavy začal používat na své farmě jako první v republice technické konopí ke krmení hospodářských zvířat. Každé dopoledne krmí touto rostlinou 900 vepřů. Konopí seté je na první pohled k nerozeznání od konopí indického známého pro své omamné účinky.

Technické konopí má však nízký obsah účinných látek a nachází velmi široké uplatnění. „My jsme si původně mysleli, že budeme pěstovat konopí na spalování a lisování oleje do našich dieslových motorů, ale jak vidíte, budeme ho dál pěstovat pro naše prasata, protože jsou v pohodě,“ řekl farmář Josef Sklenář.

Kuřata zobající konopná semínka rychleji přibývají na váze, slepice snášejí větší vejce, exotičtí ptáci se dožívají vyššího věku, Josef Sklenář za pár týdnů krmení konopím pozoruje pozitivní změny také u svých prasat. „Jsou podstatně klidnější a míň se napadají,“ chválí zemědělec alternativní potravu.

Technické konopí je také obrovským zdrojem vlákniny. Dva hektary konopí vydají za 8 hektarů lesa. O konopí tak projevují zájem i papírny.

Radovan Daněk

> video bohužel zatím nefunkční 
 
© 2009; Biofarma Sasov - Josef Sklenář, Sasov 2, 58601, Jihlava, info@biofarma.cz
webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect