logo - Biofarma Sasovilustracni foto - Biofarma Sasov
E-shop biofarmy
 
 
biofarma.czVýzkum, články, publikace › V Bioměsíčníku článek "Bio v bio"
Jsme přesvědčeni, že kvalita života našich zvířat se odráží i do kvality jejich produktů     

V Bioměsíčníku článek "Bio v bio"

Tak mám dojem, že se to začíná trochu proplétat. Bio, to nejsou jen biopotraviny, bioprodukty, bioměsíčník, biofarmy a bioobchůdky.

Je přece také bionafta, biologie, probiotické kultury v jogurtu, bioplyn, nyní všude skloňovaná biomasa, nebo třeba bioplast. A ještě mě napadá kino: tedy bio (nebo chcete-li biograf). A nebo předpověď počasí! Bio předpověď pro dnešní den je na stupni číslo jedna, mírná zátěž...

Bio – je z řeckého slova BIOS, tedy život – a tak ani není divu, že se vyskytuje všude kolem nás. Sice zdaleka ne vždy ve smyslu spojeném s ekologickým zemědělstvím nebo jeho produkty, ale vždy v nějaké  souvislosti se životem. A ekologické zemědělství by život mělo ctít a vážit si ho, mělo by ochraňovat přírodní zdroje. To mu ukládá i legislativa. Proto by bylo ideální, kdyby šetrným hospodařením „vyrobené“ bioprodukty byly šetrně zpracovány na skvělé biopotraviny. A těm by po právu slušel šetrný obal. Třeba jako bramborovým tolárkům z Vysočiny sluší obal z bioplastu.
Můžete si tolárky připravit k večeři (odpady už zůstaly na Vysočině) a do prázdného sáčku pak dávat další kompostovatelný odpad z kuchyně.

A co je tedy ten bioplast?

Bioplasty jsou plastické hmoty vyrobené z rostlinné biomasy, např. z kukuřice, obilnin, řepy nebo brambor. Jsou velmi často vyráběny ze škrobu. Aby se škrob přeměnil na látku s vlastnostmi odpovídajícími plastům, je nutné jej vystavit vysokým teplotám a izolovat z něj glukózu. Z té je získána kvašením kyselina mléčná a z ní pak kyselina polymléčná (polylactic acid, PLA). Z ní se dají vyrobit obaly všech druhů jako třeba obalové fólie. Obal z těchto látek nejen šetří neobnovitelné přírodní zdroje, ale je také následně kompostovatelný a příroda si s ním v krátké době poradí. Ovšem pozor na to. Bioplastů je celá řada a některé syntetické plasty nebo „recyklované“ plasty si na ně jen hrají. Bioplastů není v Čechách mnoho, a proto je i jejich použití zatím velmi drahé. Také někdy musejí materiály cestovat z jiných zemí, není jednoduché sehnat a použít malé množství na vzorky, o problémech s potiskem a nastavením na „klasické“ stroje nemluvě. Jsou to však začátky a budeme doufat, že šetrnost, „bioduch“ a váš zájem povede tyto snahy správným směrem. Tak, aby nejnovější poznatky a technologie doplnily pradávné a osvědčené tradice a společně pak byly udržitelnou formou bio zemědělství – a s výbornými biopotravinami k tomu.
Zkrátka „Bio v bio!“Zejména o tom, co je to bioplast, a jak to všechno zapadá do našeho "bio" smýšlení...

Lucie Hejná, Bioměsíčník 6-7/2009


Přílohy
   bio0906 bio v bio.pdf [50.9 kB, pdf]

 
 
© 2009; Biofarma Sasov - Josef Sklenář, Sasov 2, 58601, Jihlava, info@biofarma.cz
webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect