logo - Biofarma Sasovilustracni foto - Biofarma Sasov
E-shop biofarmy
 
 
biofarma.czVýzkum, články, publikace › Podívejte se na krátký film: prasata pod stanem
Jsme přesvědčeni, že kvalita života našich zvířat se odráží i do kvality jejich produktů     

Podívejte se na krátký film: prasata pod stanem› podívejte se na reportáž

Na dovolenou už nejezdí jen lidé. Lenošit pár dní ve stanu můžou už i prasata.

Už několik dní mohou lidé z Jihlavy potkat netradiční podívanou. Místní farmář totiž ubytoval svá prasata pod stan.

"Když můžeme jezdit na dovolenou my, proč ji nedopřát i prasatům,“ usmívá se jihlavský farmář Josef Sklenář. Ten na své biofarmě zkouší pro české zemědělství naprostou novinku – chov prasat pod širým nebem. Zvířata žijí venku na pastvině a schovat se mohou pod obrovský stan.

"Inspirovali jsme se v Dánsku, kde takto prasata chovají. Stan je zatím provizorní, ale už jsme si zadali výrobu speciálního, podle dánského vzoru,“ říká Sklenář.

Experimentální chov se týká zatím padesátky selat, pěti prasnic a jednoho kance, v příštích letech by ale na pastvinách okolo farmy měla vyrůst hned pětice stanů, pod nimiž najde přístřešek celkem tisícovka prasat.

"Budou tam od jara do podzimu,“ dodává farmář. Podle něj část z nich bude sloužit experimentálním účelům. Cílem bude potvrzení faktu, že takto chovaná zvířata mají mnohem lepší maso, než prasata z klasického velkochovu.

Letní dovolená pod stanem ostatně svědčí i čuníkům samotným, kteří na váze přibývají denně zhruba o půl kila.

K dispozici mají spoustu přírodního krmení, bahenní koupel a dokonce mohou podle libosti rýt v zemi. "Selata navíc dostala bonus v podobě výběhu do přilehlého sadu, kde se mohou živit padanými jablíčky,“ doplňuje Sklenář. Jejich přítomnost navíc svědčí i stromům, kolem nichž ryjící selata kypří půdu.

I takto netradičně relaxující čuníky ale nakonec čeká tradiční osud. Farmář si ale od nezvyklého způsobu chovu slibuje hned několik velkých výhod.

"Chov pod stanem by měl ušetřit náklady,“ očekává Sklenář. Především by ale čuníci měli mít mnohem lepší maso, než jejich příbuzní z velkochovů. Dá se tak očekávat, že řízky z kempujících vepříků budou mnohem chutnější.


tn.cz/Dušan Vrbecký 12.8.2009

Přečtěte si náš související článek z měsíčníku Bio 10/09: Prasata žijí přirozeně venkuStavba stanu 2009

tak tady to bude navléknutí plachty na kůl a připevnění kruhu zasazení kůlu do jámy napřímení kůlu s plachtou upevnění kůlu v zemi upevnění ke kůlům kolem, vyladění před napnutím plachty utažení horní části... konečná radost lidí (Martin Sklenář)... a konečná radost zvířat... :-) celkový pohled
zvětšit << předchozí další >>
tak tady to bude
tak tady to bude

 
 
© 2009; Biofarma Sasov - Josef Sklenář, Sasov 2, 58601, Jihlava, info@biofarma.cz
webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect