biofarma.cz › Výzkum, články, publikace › Africký mor prasat – ohrožení sasovských přeštíků!
Vraťme se ke starému, bude to pokrok... J.W.Goethe Africký mor prasat – ohrožení sasovských přeštíků!S velkými obavami sledujeme vývoj. Chcete-li pomoci, naplňte lednici, mrazák, spíž ...
Na Biofarmě Sasov se pod přístřešky na pastvinách nebo ve výbězích prohání téměř 1000 přeštických čuníků v ekolgickém režimu. Volný pohyb na čerstvém vzduchu je nejen podmínkou pro ekologické chovy, ale i prevencí chorob. Prasata jsou díky otužování, slunečním paprskům, čerstvému vzduchu, ale i neustálým vzruchům, fyzicky i psychicky zdatná, bez nutnosti preventivních aplikací léčiv.
V červenci jsme se navíc přihlásili do kontroly užitkovosti přeštického černostrakatého prasete, tak abychom pomohli i vlastním chovem toto staré české plemeno zachránit. Sasovské stádo je nyní největší tohoto plemene v ČR.
Nad touto prasečí idylkou se ale stahují mraky. Všichni chovatelé prasat dnes sledují s velkým znepokojením velmi nebezpečnou nákazu africkým morem prasat (AMP) ve Zlínském kraji. Pro postižené chovy by výskyt této nemoci znamenal totální likvidaci chovu. Pro ekologické chovatele ale znamená i pouhé uvedení celorepublikových přísných mimořádných veterinárních opatření velmi obtížnou situaci. Představovalo by to uzavření zvířat do stájí a tím i významné zhoršení jejich zdravotního stavu.
„Celý život chovám prasata. Vyvinul jsem mnoho unikátních postupů jak zlepšit welfare našich zvířat. Zavedení těchto veterinárních opatření by vše zničilo“, říká Josef Sklenář, majitel Biofarmy Sasov.
Rozhodli jsme se, že nebudeme čekat až veterináři přikážou uzavřít prasata do stájí, ale preventivně zmenšíme stádo tak, aby i po uzavření měla zbylá prasata dostatečný prostor a komfort bez negativního vlivu na jejich zdravotní stav. „Zemědělci jsou zvyklí odolávat a přizpůsobovat se přírodě. Pokud chcete v přírodě přežít, musíte se umět přizpůsobovat situaci. Sledujeme s obavami šíření afrického moru prasat, ale určitě nebudeme čekat s rukama v klíně“, říká Jiří Pykal z biofarmy.
Zakonzervujme přeštíka do konzerv
Nebýt toho, že na biofarmě již od roku 2010 provozujeme vlastní biojatka, které jsme za pomoci zákazníků v roce 2013 dovybavili o malou masnou biovýrobnu, tak bychom dnes jenom pasivně čekali, jak se k nám hrozba blíží. Letos v červnu jsme navíc spustili sbírku na autokláv, projekt v duchu komunitou podporovaného zemědělství. Zdá se, že to bude velmi zásadní investice, protože mnoho čuníků bude takto možné před šířícím se nebezpečím AMP „zachránit“ do produktů s dlouhou trvanlivostí.
V červenci jsme také obdrželi dlouho očekávané schválení pro vlastní výrobu tepelně neopracovaných fermentovaných výrobků. Bude tedy možno část prasat zpracovat i do našeho známého Kančího biolovečáku, či sasovských slanin a larda v naší výrobně. V neposlední řadě může být i nějaké maso zamraženo pro pozdější využití. Uvažujeme i o zvýšeném prodeji v půlkách a kolekcích. Toto všechno umožní jatečná zvířata zpracovat a chov udržet, případně prodávat i v období, kdyby nemoc udeřila. Pokud vyšší moc znemožní jejich welfare chov, tak dobu přečkají zakonzervováni v konzervách. Až nebezpečí přejde, tak zase chov rozšíříme.
Co můžete udělat Vy?
1. Potřebujeme razantně zvýšit odbyt, tak abychom mohli preventivně porazit všechny větší čuníky, aby se nám ostatní do stájí vůbec vešli, pokud nám to veterináři přikáží kvůli africkému moru prasat (AMP). Můžete tedy objednávat ve větší míře výsekové vepřové maso, výrobky, půlky, kolekce … (Vepřové maso, na rozdíl od většiny hovězího, lépe snáší zamražení, můžete tedy využít i mrazáky.)
2. Můžete podpořit aktuální sbírku na autokláv, což umožní zrealizovat a dobře nastartovat nový program bio konzerv z masa přeštíků.
Jak nadčasový se nyní jeví zdánlivě rozporuplný výrok našeho nejznámějšího odběratele Paula Daye: „Přeštíka nejlépe zachráníš, když ho sníš!“ |
|||
© 2009; Biofarma Sasov - Josef Sklenář, Sasov 2, 58601, Jihlava, info@biofarma.cz
webdesign & publikační systém Toolkit - |